Pomocné materiály (brusiva, maziva, nátěrové hmoty)
23-m-2/AE81
Odborné vzdělávání
odborný teoretický
E (dvouleté, EQF úroveň 2)
H (EQF úroveň 3)
23 - Strojírenství a strojírenská výroba
36 - Stavebnictví, geodézie a kartografie
39 - Speciální a interdisciplinární obory
41 - Zemědělství a lesnictví
Pomocné materiály
23-51-E/01 Strojírenské práce
23-51-H/01 Strojní mechanik
23-52-H/01 Nástrojař
23-55-H/01 Klempíř
23-56-H/01 Obráběč kovů
23-68-H/01 Mechanik opravář motorových vozidel
21-53-H/01 Modelář
36-59-H/01 Podlahář
39-41-H/01 Malíř a lakýrník
41-55-H/01 Opravář zemědělských strojů
12
30. 04. 2020
Jde o vstupní modul bez nutnosti vazby na předcházející moduly.
Modul směřuje k získání znalostí o vzájemných vztazích mezi pomocnými technickými materiály a hmotami a hlavními konstrukčními materiály kovovými i nekovovými, výrobky z nich a jejich použití ve strojní výrobě. Žáci tak získají odborné vědomosti z oblasti pomocných technických materiálů a hmot, se kterými se budou dále setkávat při studiu i praktické činnosti v oboru.
Žák:
Pomocné (technické) materiály a hmoty:
Brusiva :
Pojem brusiva - materiály, které opracovávají povrch obrobku, pomocí drobných zrnek ostrohranného tvrdého materiálu upevněných na podkladu nebo slisovaných do tvaru kotoučů, popř. volná zrnka nebo pasta.
Druhy, vlastnosti, účel, použití.
Tvrdost, zrnitost a sloh brusiva (podle Mohsovy stupnice tvrdosti).
Materiály pro brusiva -
Označení a barevné rozlišení.
Zrnitost: (počet ok na délku jednoho palce jednotkového síta)Hrubé: do 30, střední do 60, jemná do 180, velmi jemná nad 220.
Pojiva: keramická (V), pryžová (R) z umělé pryskyřice (B), šelaková (E), magnezitová (Mg).
Tvrdost (označena písmeny A až Z, kde A je nejměkčí)
Struktura (sloh)se značí čísly 0 až 14 (čím větší číslo, tím větší mezery mezi zrny)
Tvar brousících nástrojů: volné brusivo, brusná pasta, brusné papíry a plátna, brousící kotouče. A jejich označeni (vnější a vnitřní průměr, tloušťka, tvrdost, struktura, pojivo). Vyvažování a orovnávání brusných kotoučů.
Brusiva pro speciální obrábění: honovací kameny a lapovací pasty.
Použití ve strojírenské výrobě: vyhlazování povrchu, zpřesňování rozměrů odrezování a úprava povrchu před nanášením NH.
Maziva, lepidla, pohonné hmoty :
Maziva -
látky (často kapalné), sloužící k omezení tření mezi povrchy (styčnými plochami) součástí. Tření omezuje pohyb součástí a zvyšuje jejich opotřebení. Můžou být: suché, polosuché a kapalinové. Maziva obsahují 90% základních olejů a 10% aditiv. Suroviny: ropa (frakční destilací), uhlí.
Rozdělení maziv podle konzistence: kapalná (mazací oleje), plastická (polotuhá)- vazelína (emulze minerálních nebo rostlinných olejů a zahušťujících látek), která teplem získá viskozitu oleje, chladem ztuhne (aplikuje se mazací pistolí), tuhá (suchá) grafit nebo disulfidy kovů
Aditiva jsou zlepšující olejové přísady do základních olejů - olej pak nejen maže, ale zároveň chrání proti korozi. Protioděrová aditiva-chrání ložiska v zařízeních s menším zatížením kontaktům kov na kov. Obsahují sloučeniny zinku a fosforu.
Lepidla -
látky k nerozebíratelnému spojení materiálů kovových i nekovových na principu adheze, tj přilnavosti některých přírodních, nebo syntetických hmot k ostatním materiálům. Druhy podle použití: pro savé nebo pro nesavé materiály. Podle složení a principu spojení: disperzní (např PVAC), roztoková (roztoky plastů v organických rozpouštědlech, sekundové kyanakrylátové-velmi rychlé zaschnutí a téměř okamžitá pevnost spoje, kontaktní- nutný nános lepidla na obě spojované plochy (chlórkaučukové, např. Chemopren ), tavná – nanášení rozehřátého lepidla, které za normální teploty ztuhne, např. etylénvinylacetát (EVA), dvousložkové – vytvrzuje pomocí tužidla chemickou reakcí (např. epoxidové na kovy) Močovinoformaldehydové např. Umacol na dřevo, lepidla typu: tekuté kovy, tj. syntetické s plnivem z kovového prášku mosazi nebo hliníku (pro lepení kovů – napodobí svařování)
Výhody lepení: jednoduché, rychlé, možnost spojování různých materiálů bez narušení jejich celistvosti, vysoká pevnost srovnatelná se svarovými spoji, nezvyšuje hmotnost konstrukce.
Nevýhody: vyšší cena lepidel, požadavky na přesnost povrchu, čistotu povrchu, nutnost odmaštění a odstranění prachu a vlhkosti na povrchu.
Pohonné hmoty -
látky sloužící jako paliva dodávající energii k pohonu strojů spalováním těchto látek (hmot) v určeném strojním zařízení (tepelné spalovací motory). Druhy: podle skupenství pevné, kapalné, plynné. Tuhé (pevné) : uhlí, koks, dřevo, brikety, pelety Kapalné: benzín, nafta, lehké a těžké topné oleje
Plynné: Zemní plyn, svítiplyn, bioplyn, propanbutan
Nátěrové hmoty :
Podstata a druhy koroze (oxidace-narušování povrchu kovů vlivem vlhkosti a vzdušného kyslíku, která u železa proniká i do hloubky materiálu. Prostředky pro odrezování,(chemické odrezovače oplachové a bezoplachové). Odmašťovače: alkalické, v organických rozpouštědlech a emulzní.
Pojmy a složky: filmotvorné složky, pigmenty, rozpouštědla a ředidla jako směs rozpouštědel. Základní: pro kovy obsahují antikorozní složky. Vrchní: zajišťují kryvost, vzhled, stupeň lesku (vysoký lesk, lesk, pololesk, polomat, mat), strukturální povrch (např. dezén pomerančová kůra). 2v1 a 3v1 jsou kombinací základní a vrchní barvy v jednom nátěru (např. Hostagrund).
Tmely-správkové a potahovací (vyrovnávací)
Rozdělení a označování NH podle složení a použití (písmenné a číselné značení): A – asfaltové, B-polyesterové, C-nitrocelulózové, E-práškové, H- chlórkaučukové, L- lihové, K- silikonové, O- olejové S- syntetické, U- polyuretanové, V-vodové.1- transparentní (průhledné), 2-pigmentované-(krycí), 3-pasty 4-nástřikové a vyrovnávací hmoty, 5-tmely, 6-ředidla, 7-tužidla 8- pomocné přípravky, 9- pryskyřice (např. S2000 = barva syntetická základní, S2119 = barva syntetická vrchní na radiátory, S-6005 = ředidlo syntetické na stříkání, C-1023 = Nitrolak, apod.).
Pasty mohou být brusné nebo leštící. Tužidla např. B 7003 pouze do dvousložkových NH – vytvrzují chemicky a po natužení nelze reakci zastavit- NH se musí ihned použít.
BOZP a PO:
ředidla a NH kromě vodových jsou hořlaviny I., nebo II. třídy, škodlivé výpary. Nutné větrání nebo odsávání, u lakoven se měří SNV 1 nebo SNV 2 (stupeň nebezpečí výbuchu). Zbytky NH a ředidel se musí ekologicky zlikvidovat (výrobce nebo sběrný dvůr).
Neutralizace-odstranění žíravosti: u louhů kyselinou-např. octem, u kyselin vápnem nebo sodou.
Základní teoretické znalosti jsou prezentovány formou přednášek, výkladu učiva, doplněné o názorné ukázky vzorků jednotlivých materiálů (druhů dřeva, plastů a dalších materiálů a výrobků z nich), doplněny o videoukázky zpracování a použití dřeva, plastů a dalších materiálů. Výuka je doplněna praktickým procvičením práce s katalogy a technickými listy výrobců při vyhledávání výrobků požadovaných parametrů. Dle možností semináře se zástupci firem zpracovávajících dřevo a plasty a exkurze do firmy: modelárna pro slévárenskou výrobu, lisovna plastů.
Teoretická část:
Praktické cvičení:
Exkurze:
1. nebo 2. ročník
Ústní zkoušení -
Písemné zkoušení -
Praktické zkoušení -
Správnost a výstižnost formulace odpovědí v písemné a ústní zkoušce a přesné vyhledání v katalogu a rozpoznání konkrétních materiálů se hodnotí podle % zastoupení správných odpovědí.(které lze podle počtu otázek přepočítat na body:
Hodnocení:
Řasa, Gabriel: Strojírenská technologie 1.díl Scientia Praha 2005 ISBN 80-7183-337-1
Dedek, Vošický: Stavební materiály pro 1.roš SPŠ Sobotáles Praha 2002 ISBN 80-85920-90-5
Leinveber, Vávra : Strojnické tabulky Albra Praha 2008 ISBN 978-80-7361-051-7
Katalog nátěrových hmot ,Barvy a laky Hostivař a.s. Merkur Praha
OV RVP - Odborné vzdělávání ve vztahu k RVP
Materiál vznikl v rámci projektu Modernizace odborného vzdělávání (MOV), který byl spolufinancován z Evropských strukturálních a investičních fondů a jehož realizaci zajišťoval Národní pedagogický institut České republiky. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Zdeňka Tvrdá. Creative Commons CC BY SA 4.0 – Uveďte původ – Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní.