Plynové spotřebiče
36-m-3/AL95
Odborné vzdělávání
odborný praktický
H (EQF úroveň 3)
L0 (EQF úroveň 4)
36 - Stavebnictví, geodézie a kartografie
39 - Speciální a interdisciplinární obory
36-52-H/01 Instalatér
36-52-H/02 Mechanik plynových zařízení
39-41-L/02 Mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení
68
30. 04. 2020
Orientuje se v konstrukci, dělení a provozu plynových spotřebičů, v provedení a funkci spalinových cest. Orientuje se v pravidlech umísťování plynových spotřebičů a aplikuje je v praxi.
Žáci získají odborné dovednosti potřebné pro montáž, nastavení a opravy plynových spotřebičů, včetně jejich napojení na spalinovou cestu.
Modul směřuje k formování zodpovědného a promyšleného přístupu k práci, při kterém jsou uplatňovány znalosti, vědomosti a dovednosti získané v ostatních modulech zaměřených na plynárenství.
Žák:
Využívá správné pracovní postupy; Dodržuje zásady montáže celého odběrného plynového zařízení dle příslušných předpisů a návodů k montáži, provozu a údržbě plynových spotřebičů od výrobců zařízení; Připojuje plynové spotřebiče včetně jejich zabezpečení dle předpisů; Respektuje požadavky dostatečného přívodu vzduchu a kubatury místností pro jednotlivé spotřebiče dle platných norem a pravidel při umísťování plynových spotřebičů;
Kontroluje odvod spalin u usměrňovače tahu; Respektuje zásady připojování plynových spotřebičů ke komínu a vedení kouřovodů;
Objasní potřebnou kvalifikaci pro montážní pracovníky a údržbáře plynových zařízení, s potřebou příslušných zkoušek;
Realizuje učitel:
Realizují žáci společně s učitelem:
Realizují žáci:
Výuka probíhá ve vyučovacím předmětu Odborný výcvik (případně část také v předmětu Plynárenství). Doporučuje se vyučovat ve druhém ročníku, ale lze jej vyučovat také ve třetím ročníku.
Písemná zkouška – průřezový test ze všech výsledků učení, 10 otevřených otázek na téma BOZP, umísťování spotřebičů a oprávnění pro práci na plynových zařízeních.
Praktická zkouška – zadání montážních prací a oprav v souladu s výsledky učení. Žák provede zadané práce.
Pro písemnou zkoušku:
Každá otázka je hodnocena 4 body (celkem 40 bodů za zkoušku). Za každou správně a úplně zodpovězenou otázku získá žák 4 body. Za neúplnou nebo částečně chybnou odpověď se bodové ohodnocení otázky krátí. Ke splnění písemné zkoušky musí žák získat alespoň 45 % bodů (tj. 18 bodů).
Pro praktickou zkoušku:
Jednotlivé části prací budou hodnoceny adekvátním počtem bodů (celkem 20 bodů za zkoušku). Body budou udělovány za správnost postupu provedení prací, kvalitativní provedení dílčích kroků a dodržení předepsaných parametrů. Pro úspěšné splnění modulu je nutné získat alespoň 45 % bodového ohodnocení (tj. 9 bodů).
LUPTÁK Ladislav. Učební text pro obor Instalatér, 2. ročník [online]. Brno: Střední škola polytechnická, Brno, Jílová 36g, 2016, ISBN 978-80-88058-29-8. Dostupné z: https://ejilova.publi.cz/.
LUPTÁK Ladislav. Učební text pro obor Instalatér, 3. ročník [online]. Brno: Střední škola polytechnická, Brno, Jílová 36g, 2016, ISBN 978-80-88058-32-8. Dostupné z: https://ejilova.publi.cz/.
TPG 704 01 – Odběrná plynová zařízení a spotřebiče na plynná paliva v budovách.
TPG 800 00 – Systém rozdělení spotřebičů na plynná paliva.
TPG 905 01 – Základní požadavky na bezpečnost provozu plynárenských zařízení.
TPG 908 02 – Přívod spalovacího vzduchu do vnitřních prostorů se spotřebiči na plynná paliva s výkonem 50 kW a větším.
TPG 925 01 – Bezpečnost a ochrana zdraví v plynárenství při práci v prostředích s nebezpečím výbuchu.
TPG 927 01 – Odborné kurzy. Příprava osob ke zkouškám za účelem získání osvědčení odborné způsobilosti k montáži a opravám vyhrazených plynových zařízení.
TPG 941 02 – Řešení odtahů spalin od spotřebičů na plynná paliva. Kontroly a revize spalinových cest.
OV RVP - Odborné vzdělávání ve vztahu k RVP
Materiál vznikl v rámci projektu Modernizace odborného vzdělávání (MOV), který byl spolufinancován z Evropských strukturálních a investičních fondů a jehož realizaci zajišťoval Národní pedagogický institut České republiky. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Karel Kovářík. Creative Commons CC BY SA 4.0 – Uveďte původ – Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní.