Prášková metalurgie (slinuté karbidy)
23-m-2/AE85
Odborné vzdělávání
odborný teoretický
E (dvouleté, EQF úroveň 2)
H (EQF úroveň 3)
23 - Strojírenství a strojírenská výroba
Prášková metalurgie
23-51-H/01 Strojní mechanik
23-52-H/01 Nástrojař
23-55-H/01 Klempíř
23-56-H/01 Obráběč kovů
23-68-H/01 Mechanik opravář motorových vozidel
21-53-H/01 Modelář
24
30. 04. 2020
Nejsou požadovány.
Žáci získají odborné vědomosti z oblasti výroby a použití slinutých karbidů, jako výrobků, zpracovaných technologií práškové metalurgie, materiálů a výrobků, se kterými se budou dále setkávat při studiu i praktické činnosti v oboru.
Modul směřuje k získání znalostí o vzájemných vztazích mezi technickými kovovými a obráběcími břitovými materiály a výrobky a jejich použití ve strojní výrobě.
Žák:
Prášková metalurgie:
Prášková metalurgie, pojem, historie :
metoda výroby polotovarů z prášků kovů, oxidů, karbidů kovů a nekovových materiálů a jejich zpracování (rozemletí, lisování a spékání- slinování).
Slinuté karbidy (SK) jako materiál: složení, princip, způsob jejich výroby. Z historie výroby SK: r.1907 Stellit (fy Haynes-USA) wolframová nástrojová slitina obsahovala cca 50% vysokotavitelných karbidů, r. 1926 fy Krupp ( Essen- Německo) první slinuté karbidy jako náhrada diamantu -wie Diamant= jako diamant - odtud počeštěný název Vidia nebo také Tvrdokov, spolu se slitinou Stellit
Složení, vlastnosti, výhody nevýhody :
SK jako karbidy vysokotavitelných kovů (teplota tavení kovů nad 200O°C-výroba forem pro odlitky a odlévání drahé a složité). SK tvořeny jemnými práškovými částicemi tvrdých karbidů kovů (W, Ti, Ta), navzájem pojeny kovovým kobaltem (Co), dále slisované a poté spékané- slinované, proto název SK). Poměr jednotlivých složek ovlivňuje vlastnosti SK. Výhody: mnohem tvrdší než rychlořezná ocel (SK: 8,5-9 Mohsovy stupnice, diamant má tvrdost 10). Tvrdost zachovávají i za vyšších teplot. Nevýhody: křehké-dá se upravit složením (sníží se tvrdost) nebo konstrukcí a upevněním břitových destiček a nástrojů.
Výroba slinutých karbidů :
Výroba kovových prášků –
metody fyzikální: mletí (kulové, vibrační, nebo vířivé mlýny - stříhání vláken (roztavený kov vytlačován pod tlakem tryskami malého průměru - rozprašování- proud tekutého kovu rozbíjen na kapičky proudem plynu, páry nebo mechanicky žebrovaným kotoučem
metody fyzikálně chemické: rozprašováním, okysličováním, žíháním a redukováním (jakostní čistý prášek)
metody elektrochemické: elektrolýzou vodních roztoků – kovový povlak na katodě, rozemletím vznikne velmi jakostní kovový prášek.
Zpracování prášků : lisování ve formě - jednostranné, oboustranné, všestranné - vznikne soudržné těleso –hranolek. –spékání (slinování) výlisků při teplotě 1600°C(nižší než teplota tavení kovu)v el. odporové průběžné peci s ochrannou atmosférou.
Konečné opracování SK tvářením: kování, válcování, tažení a obráběním-broušení.
Rozdělení SK na skupiny podle účelu použití :
Rozdělení SK podle ISO na 2 hlavní skupiny:
Karbid volframu (WC), jeho vlastnosti a použití-
bezkyslíkatá keramická látka (WC), hustota 15,8 kg/dm3, tvrdost 8,5-9, teplota tavení 2870°C, dobrá elektrická vodivost, šedý prášek lze lisovat a slinovat dá se brousit a leštit jen nejtvrdším materiálem (diamant)
Semikarbid wolframu (W2C) - práškový- brusivo, slinutý ve formě břitové destičky nebo celé řezné nástroje.
Další možnosti použití WC a SK: hroty protipancéřových projektilů, kuličky do psacích per, šperky (pánské snubní prsteny) – řadí se mezi keramiku.
Kobalt (Co) - namodralý feromagnetický tvrdý kov, pevnější než ocel, hustota 8,9kg/dm3 , teplota tání 1495°C, tvrdost 5, pro slitiny a SK, barvení skla, v defektoskopii (izotop 60 )
Titan(Ti) -stříbřitě šedý nebo bílý, tvrdý odolný korozi i ve slané vodě, součást slitin (titanzinek) a SK, lehký –hustota 4,5 kg/dm3, teplota tání 1495 °C, tvrdost 6, supravodivý.
Tantal(Ta) - modrošedý, vzácný, korozivzdorný, tvrdost 6, hustota 16,69 kg/dm3, teplota tání 3017°C, elektrosoučástky, SK, výroba chirurgických nástrojů a implantátů.
Přehled nástrojových materiálů:
Druhy: SK - slinuté karbidy, KM –řezné keramiky, RO – rychlořezná ocel, CT-cermat, KBN -kubický nitrid bóru, PKD – syntetický diamant
Povrchová úprava SK povlakováním (provádí se od r. 1969) povlakování karbidem titanu-zvýšení obráběcího výkonu u většiny nástrojů, hlavně monolitních.
Další použití SK: Samomazná ložiska, hranolky, válečky a pouzdra kluzných ložisek broušené i nebroušené (popř. se zalisovaným jádrem v ocelové objímce nebo ocelový nosič upevněn pájením či lepením.)
Nástrojové materiály, druhy břitových SK destiček :
Oceli třídy 19 : význam 3. číslice: 0-2 nelegované, 3-7 legované, 8-rychlořezné, 9-speciální např. vytvrzované (Ni-Co-Mo-Ti)
Příklady vybraných nástrojových ocelí: Pro ruční nástroje = uhlíkové nelegované 0,45-1,0 C, ke kalení ve vodě, tvárné za tepla, tvrdost HRC 58-66 (19 083.4 , 19 132.4 , 19 152.4, 19 192.4). Pro strojně obráběcí a tvářecí nástroje = oceli legované, tvrdost HRC min 63, žíhané, kalené/ olej, vzduch, popouštěné, (vysokolegované: 19 312.4, 19 422.4, 19 436.4, 19 642.4, rychlořezné wolframové s přídavkem vanadu: 19 802.4 , 19 824.4 , 19 830.4 , 19 852 , 19 856, 19 858).
Slinuté karbidy- pro obrábění rozdělení a označení:
označení skupiny=písemný symbol-pomlčka-označení hlavní skupiny obrábění a použití. (příklad : HW-P10 , HC-K20 ) Písemné symboly ( HW= nepovlakované SK na bázi WC, HT=nepovlakované SK na bázi TiC nebo TiN nebo obou, HC= SK povlakované jak HW, tak HT. (P= pro obrábění oceli a ocelolitiny, M= pro obrábění korozivzdorných ocelí, legované, temperované a žáruvzdorné litiny, K = pro obrábění litiny tvrzené a temperované, kalené oceli, neželezných kovů, plastů a dřeva.
Vlastnosti a složení SK-podle druhů (viz. Str. tabulky) Tvrdost 900 – 1900 HV, hustota 11 -15 kg/dm3 , obsah WC: 61- 95 %, Co: 3-15 % (max. 25 %),TiC nebo TaC : 2-13 %.
Doporučené použití (dle způsobů obrábění-soustružení nebo frézování bez povlaku a povlakované, pro beztřískové obrábění.
Keramické řezné materiály: Označení= písemný symbol- pomlčka-označení hlavní skupiny obrábění a použití.
CA: oxidická keramika na bázi Al2O3, CC: povlakovaná keramika následujících druhů: CN: neoxidická keramika na bázi nitridu křemíku Si3N4, CM: směsná keramika na bázi Al2O3 s přísadou neoxidických složek (např. Disal 100 (CA), Disal 400 (CN).
Supertvrdé řezné materiály: kubický nitrid bóru PKBN (BN), (polykrystalický), polykrystalický diamant PKD (DP), hustota 3,5kg/dm3, mikrotvrdost. BN – 45 HV, DP – 90 HV, použití: BN soustružení a frézování: kalená ocel, bílá a legovaná litina, stelit. DP: obrábění neželezných slitin, keramiky a abrazivních PH, LTD.
Vyměnitelné břitové destičky z SK :
Označení : (4 písmena velké abecedy, 3 dvojčíslí ,2velká písmena) : tvar destičky, úhel hřbetu, tolerance, provedení destičky, rozměr destičky, pracovní tloušťka, poloměr zaoblení špičky, provedení řezné hrany, směr posuvu, zvl. Údaje výrobce).
Tvar břitové destičky: H – šestihran, O – osmihran, P -– pětihran, R – kruh, S – čtverec, T – tříhran, L – obdélník, nestejnoúhlé: kosočtverec, kosodélník a šestihran – písmena dle úhlu špičky (viz tab.). Úhel hřbetu: A – O: 3-11°
Provedení destičky: N,A.R.M.F.G,-podle utvářeče třísky a otvoru
Provedení řezné hrany: F-ostré, E-zaoblené, T – s fazetkou , S – s fazetkou a zaoblené. Směr posuvu: R – pravý, L – levý, N – levý i pravý. Výrobci fy: RS Iscar, Pramet Tools, SK Tech, Pilart, Leitz, Leuco a další.
Základní teoretické znalosti jsou prezentovány formou přednášek, výkladu učiva, doplněné o názorné ukázky vzorků jednotlivých materiálů (druhů kovů, slitin, SK destiček, LTD, plastů a dalších materiálů a výrobků z nich), doplněny o videoukázky zpracování a použití nástrojových materiálů pro obrábění kovů, keramiky, plastů a dalších materiálů. Výuka je doplněna praktickým procvičením práce s katalogy a technickými listy výrobců při vyhledávání výrobků požadovaných parametrů.
Teoretická část:
Praktická část:
Exkurze:
1. ročník
Ústní zkoušení:
Písemné zkoušení:
Správnost a výstižnost formulace odpovědí v písemné a ústní zkoušce a přesné vyhledání v katalogu a rozpoznání konkrétních materiálů se hodnotí podle % zastoupení správných odpovědí, které lze podle počtu otázek přepočítat na body.
Hodnocení:
ŘASA, GABRIEL: Strojírenské technologie, Scientia Praha 2005, ISBN 80-7183-337-1
ČERNOCH: Strojně technická příručka, SNTL Praha, 04-224-68
LEINVEBER, VÁVRA : Strojnické tabulky, Albra, Úvaly 2008, ISBN 978-80-7361-051-7
OV RVP - Odborné vzdělávání ve vztahu k RVP
Materiál vznikl v rámci projektu Modernizace odborného vzdělávání (MOV), který byl spolufinancován z Evropských strukturálních a investičních fondů a jehož realizaci zajišťoval Národní pedagogický institut České republiky. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Zdeňka Tvrdá. Creative Commons CC BY SA 4.0 – Uveďte původ – Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní.