Historie grafického designu
82-m-4/AD71
Odborné vzdělávání
odborný teoretický
M (EQF úroveň 4)
82 - Umění a užité umění
⦁ 82-41-M/17 Multimediální tvorba
⦁ 82-41-M/05 Grafický design
12
30. 04. 2020
Nejsou stanoveny
Cílem modulu je získat základní přehled z historie grafického designu. Žák se seznámí chronologickým a teoretickým přehledem historie grafického designu, který zahrnuje oblast rozvoje typografie, grafického designu a technologického rozvoje tisku. Žák se seznámí s významnými osobnostmi grafického designu a grafickými hnutími a styly.
Po absolvování modulu žák charakterizuje a identifikuje díla grafického designu jednotlivých období, osobností grafického designu verbálně i vizuálně.
Žák:
Obsahové okruhy učiva:
Strategie učení: ve výuce se doporučuje kombinovat níže uvedené metody výuky.
Metody slovní:
Přímé vyučování:
Specifikace samostatné práce:
Učební činnosti žáka:
3. ročník
Písemná nebo ústní forma zkoušení:
Samostatná práce žáků:
V rámci výuky jsou především ověřeny teoretické dovednosti žáka při jeho samostatné prezentaci osobnosti grafického designu a při vyplnění didaktického testu.
Ověřované okruhy:
prospěl – neprospěl
1 – 100 % správných odpovědí ústním zkoušením nebo písemným zkoušením - testem a správné řešení samostatné práce,( dodržení struktury prezentace, žák samostatně dokáže prezentovat dané období grafického designu, vyjadřuje se spisovně s dostatečnou slovní zásobou, slovně se orientuje v historii grafického designu a typografie)
2 – 80 % správných odpovědí ústním zkoušením nebo písemným zkoušením - testem a správné řešení samostatné práce,( prezentace není není zcela přesná a je potřeba jí v průběhu učitelem doplnit, žák se vyjadřuje nespisovně, žák se orientuje v historii grafického designu a typografie)
3 – 70 % správných odpovědí ústním zkoušením nebo písemným zkoušením - testem a správné řešení samostatné práce,( žák si prezentaci připravil, ale obsahuje pouze obecné informace, žák má základní povědomí a orientuje v historii grafického designu a typografie, nedokáže správně charakterizovat jednotlivé styly a období)
4 – 60 % správných odpovědí ústním zkoušením nebo písemným zkoušením - testem a správné řešení samostatné práce,( žák si prezentaci připravil, ale obsahuje pouze obecné informace nebo je zkratkovitá, obsahově neodpovídá zadání nebo se přímo nedotýká vybrané osobnosti, žák má jen základní povědomí o učivu a nedokáže se orientovat v historii grafického designu a typografie)
hranice úspěšnosti zkoušky – 50 % správných odpovědí ústním zkoušením nebo písemným zkoušením - testem a správné řešení samostatné práce,( žák si prezentaci připravil, práce obsahově neodpovídá zadání nebo se přímo nedotýká vybrané osobnosti, žák se nedokáže orientovat v učivu, úkoly řeší jen s pomocí učitele)
Pro splnění modulu ho musí žák absolvovat s maximální absencí do 20 %.
HOLLIS, Richard. Stručná historie grafického designu. Rubato, 2014. 259 s.
ISBN 978-80-87705-27-8.
KNEIDL, Pravoslav. PhDr. Z historie evropské knihy: Po stopách knih, knihtisku a knihoven. - 1. vyd. Nakladatelství Svoboda. 1989. 143 s. ISBN 25-106-89.
WHITFORD, Frank. Bauhaus. Rubato, 2015. 234 s. ISBN 978-80-87705-34-6
POULIN, Richard. Jazyk grafického designu, Slovart, 2012. 288 s. ISBN
OV RVP - Odborné vzdělávání ve vztahu k RVP
Materiál vznikl v rámci projektu Modernizace odborného vzdělávání (MOV), který byl spolufinancován z Evropských strukturálních a investičních fondů a jehož realizaci zajišťoval Národní pedagogický institut České republiky. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Markéta Stará. Creative Commons CC BY SA 4.0 – Uveďte původ – Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní.