Tvorba elektrotechnického slovníčku
26-m-4/AP69
Odborné vzdělávání
(odborný) teoreticko–praktický
L0 (EQF úroveň 4)
H (EQF úroveň 3)
26 - Elektrotechnika, telekomunikační a výpočetní technika
01. 02. 2013
26-51-H/01 Elektrikář
26-41-L0/01 Mechanik elektrotechnik
12
30. 04. 2020
Znalosti elektrotechnických značek a základů předmětů Elektrotechnika a Technická dokumentace v rámci rozsahu ŠVP pro 1., 2. a 3. ročník
Znalost práce na PC (MS Office – Excel,Word, Power Point)
Prostřednictvím výukového modulu si žáci propojí znalosti z teoretického základu (symboly elektrotechnických značek) a praktického základu (konkrétní součástka, ke které se vztahuje výkresová značka).
Žáci mohou díky IT technologiím (mobil, PC, prezentační programy) v rámci praxe např. konkrétní součástku vyfotografovat a v připraveném slovníčku (formát tabulky Excel nebo jiná forma – např. pwp slide) přiřadit k symbolu, který vychází z platných norem.
V průběhu práce na OV pracují zároveň s technickými výkresy, instruktor nebo učitel OV pracují tedy nejen s konkrétní součástí, ale zároveň vysvětlí a přiřadí s žákem na výkresu konkrétní součást a její logické funkční zapojení.
Žáci v návaznosti na tyto získané praktické znalosti vytvoří vlastní osobní slovníček, lépe si uvědomí, že součástku již tzv. četli v technické dokumentaci a zároveň s ní pracovali nebo ji viděli v rámci OV v zapojení.
Orientují se tak lépe v TD, čtou a chápou výkresy, jsou schopni si uvědomit měřítko, ve kterém jsou výkresy zpracovány, a značka již pro ně není abstraktním pojmem.
Očekávané kompetence ve vazbě na NSK – Žáci si osvojují především dovednost číst a vytvářet technickou dokumentaci, která se týká elektrotechniky tak, jak je to nutné v běžném provozu.
26-020-H Montér slaboproudých zařízení:
Učební činnosti žáků:
Pro úspěšné zvládnutí celého výukového modulu je zapotřebí spolupráce mezi pedagogy, propojení tzv. mezipředmětových vazeb. Vzájemná informovanost a spolupráce pedagogických pracovníků a instruktorů PV.
Tvorba elektrotechnického slovníčku je průběžná, jedná se o vlastní výukový materiál žáka, který obsahuje tzv. povinnou část, tj. okruh základních značek, a dále navazuje nadstavbovou částí, tj. doplnění značek, které se týkají především specifických zapojení v rámci tramvají.
Žák může zaslat slovníček k náhledu a kontrole elektronicky, nebo vytvoří na konci školního roku tištěnou formu slovníčku, kterou přiloží k sešitu nebo učebnici.
Modul je doporučený k využití pro 1.–3. ročník oboru ME L0
Zařazení je doporučeno do předmětů Základy elektrotechniky, Odborný výcvik, Odborná praxe, Základy technického kreslení, Základy ICT.
Žák může zaslat slovníček k náhledu a kontrole elektronicky, nebo vytvoří na konci školního roku tištěnou formu slovníčku, kterou přiloží k sešitu nebo učebnici.
Hodnocení slovníčku doporučujeme formou průběžného formativního hodnocení:
a) při nejasnostech objasňovat žákům souvislosti
b) poskytovat jim dostatek praktických podkladů
c) upřesňovat nezbytnosti pro zvládnutí úkolu
d) průběžně oznamovat důvody neúspěchu (špatně přiřazená značka, malý počet přiřazených a zvolených značek atp.)
e) umožňovat libovolný počet pokusů
Cílem výukového modulu je samostatné vytvoření podpůrné výukové pomůcky žákem a pochopení významu elektrotechnických značek v souvislosti s tvorbou technické dokumentace.
Hodnotit žáka lze z několika pohledů:
V případě použití bodového hodnocení lze použít systém 1 značka = 1 bod; 30 bodů = výborně, 25–29 = chvalitebně, 20–24 = dobře, 15–19 = dostatečně, méně než 15 značek = nedostatečně.
Hodnocení slovníčku nad rámec povinného zadání by mělo být spíše motivačním prvkem, doporučujeme hodnocení ve škále výborně – chvalitebně (např. za každých 5 značek navíc).
V obou případech se samozřejmě posuzuje správnost přiřazení fotografie a schematické značky.
BERKA, Š. Elektrotechnická schémata a zapojení. 3. vydání – únor 2010. ISBN/EAN 978-80-7300-253-4.
FOŘT, P., KLETEČKA, J. Technické kreslení. Brno, Computer Press, 2007. ISBN 9788025118870.
WOJNAR, J. Základy elektrotechniky (3. aktualizované vydání 2014). EAN/ISBN: 9788026307136.
ČSN EN 61082-1, Zhotovování dokumentů používaných v elektrotechnice
ČSN EN ISO 10209, Technická dokumentace – Slovník – Termíny vztahující se k technickým výkresům, definici produktu a souvisící dokumentaci
KŘÍŽ, P. Online video kurzy, Základy elektrotechniky, Dostupné z: http://onlinevideokurzy.cz/zaklady-elektroniky/
Spol - Spolupráce škol se zaměstnavateli
Materiál vznikl v rámci projektu Modernizace odborného vzdělávání (MOV), který byl spolufinancován z Evropských strukturálních a investičních fondů a jehož realizaci zajišťoval Národní pedagogický institut České republiky. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Projekt MOV. Creative Commons CC BY SA 4.0 – Uveďte původ – Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní.