Metody elektrických měření
26-m-4/AK80
Odborné vzdělávání
(odborný) teoreticko–praktický
L0 (EQF úroveň 4)
H (EQF úroveň 3)
26 - Elektrotechnika, telekomunikační a výpočetní technika
26-41-L/01 Mechanik elektronik - digitální technika
56
30. 04. 2020
Základní znalosti z předmětu Elektronika.
Cílem modulu je naučit žáky aplikovat teoretické znalosti při praktickém měření elektronických součástek. Žáci aplikují základní způsoby a metody měření elektrických veličin , seznámí se s chybami a nepřesnostmi při měření (napětí, proud, kmitočtu, fázového posunu, elektrické práce a výkonu), zpracování naměřených veličin a vizualizace výsledků měření.
Důraz při měření je kladen na zvládnutí základních odborných znalostí a dovedností měřicích metod, diagnostiky a hledání závad v základních elektronických obvodech.
Odborné kompetence dle RVP:
Žák:
3. ročník
Ústní zkoušení – prověření oborných znalostí se zpětnou vazbou (váha hodnocení 5)
Písemné zkoušení – průběžné po ukončení obsahového okruhu, bodově hodnoceno (splněno – více než 40 %, váha hodnocení 6)
Vypracování protokolů z měření elektronických obvodů - průběžné po ukončení měření, bodově hodnoceno ( váha hodnocení 6)
Závěrečná modulová písemná práce – min. 40 % (váha hodnocení 10) z 8 - 10 otázek obsahových okruhů:
Hodnocení - při hodnocení se počítají všechny části - ústní a písemné zkoušení, zpracované protokoly a závěrečný modulový test. Celková známka se pak stanoví váženým aritmetickým průměrem hodnocení jednotlivých částí. Návrh hodnocení vychází z předpokladu bodového hodnocení 1-100 (body, %), přičemž 100 je maximum v hodnocení.
Klasifikace převodem z bodového nebo percentuálního hodnocení:
1 90-100 %
V ústním zkoušení žák ovládá požadované poznatky, fakta, pojmy, definice a zákonitosti uceleně, přesně a v souvislostech ostatních předmětů oboru; protokoly měření jsou odevzdané ve stanoveném termínu bez chyb; hodnocení testů – minimálně 90 % správných odpovědí.
2 80-89 %
V ústním zkoušení má žák v ucelenosti a úplnosti osvojení poznatků, faktů, pojmů, definic a zákonitostí nepodstatné mezery; protokoly měření jsou odevzdané ve stanoveném termínu s drobnými chybami, které žák po upozornění opraví; hodnocení testů – minimálně 80 % správných odpovědí.
3 66-79 %
V ústním zkoušení má žák ucelené znalosti a úplnosti osvojení poznatků, faktů, pojmů, definic a zákonitostí nepodstatné mezery; podstatnější nepřesnosti a chyby dovede za pomoci učitele korigovat; protokoly měření jsou odevzdané ve stanoveném termínu s chybami, které žák po upozornění opraví; hodnocení testů – minimálně 66 % správných odpovědí.
4 41- 65 %
V ústním zkoušení žák má v ucelenosti a úplnosti osvojení poznatků, faktů, pojmů, definic a zákonitostí závažné mezery; protokoly měření jsou odevzdané ve stanoveném termínu s chybami, které žák po upozornění neopraví; hodnocení testů – minimálně 41 % správných odpovědí.
5 0-40 %
V ústním zkoušení si žák požadované poznatky, fakta, pojmy, definice a zákonitosti neosvojil uceleně, přesně a úplně a má v nich závažné a značné mezery; protokoly měření neodevzdané ve stanoveném termínu nebo se závažnými chybami, které žák po upozornění neopraví; hodnocení testů – maximálně 40 % správných odpovědí.
FIALA M. - VROŽINA, M. - HERCÍK, J.: Elektrotechnická měření pro 3. ročník SPŠE. SNTL, Praha 1991. 350 s. ISBN 80-03004-41-1.
kolektiv autorů: Elektrotechnická měření: Měření v elektronice. BEN - technická literatura, Praha 2002. 256 s. ISBN 978-80-7300-022-6.
K. TKOTZ A KOLEKTIV: Příručka pro elektrotechnika Praha: Europa-Sobotáles, 2002. 561 s. ISBN 80-86706-00-1.
OV RVP - Odborné vzdělávání ve vztahu k RVP
Materiál vznikl v rámci projektu Modernizace odborného vzdělávání (MOV), který byl spolufinancován z Evropských strukturálních a investičních fondů a jehož realizaci zajišťoval Národní pedagogický institut České republiky. Autory materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, jsou Miloň Jedlička, Zdeněk Kašpar. Creative Commons CC BY SA 4.0 – Uveďte původ – Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní.