Výživa a hnojení rostlin v zahradnictví
41-m-3/AA95
Odborné vzdělávání
odborný teoretický
E (tříleté, EQF úroveň 3)
H (EQF úroveň 3)
41 - Zemědělství a lesnictví
Hnojiva v zahradnictví
41-52-E/01 Zahradnické práce
41-52-H/01 Zahradník
20
30. 04. 2020
Vstupní požadavky nejsou stanoveny.
Cílem modulu je připravit žáka tak, aby po jeho absolvování:
Obsahem modulu je pochopení základních principů výživy rostlin a na základě toho získat představu o základních typech hnojiv, jejich významu a způsobech aplikace.
Očekávané výsledky učení (OVU) ve vazbě na RVP
1. Výživa rostlin - 4 hodiny
2. Hnojiva v zahradnictví - 12 hodin
3. Použití hnojiv - 4 hodiny
Výsledek učení - objasní základní zákonitosti výživy rostlin, má přehled o nejpoužívanějších průmyslových a organických hnojivech
Žák:
Výsledek učení - používá průmyslová a statková hnojiva a zná jejich vliv na půdu a životní prostředí
Žák
Učební činnosti žáků
Žák
V průběhu modulu je využit frontální způsob výuky s kombinací více slovních metod – popis, výklad, metoda práce s učebnicí, metoda demonstrační, v rámci které se žáci seznámí se vzorky průmyslových hnojiv, posoudí jejich formu, vzhled. Samozřejmostí jsou audiovizuální ukázky výživy rostlin, použití hnojiv apod. Dále je do výuky v rámci praktických metod výuky zařazena exkurze v Gardencentru, která má žáky upozornit na základní nabídkový sortiment průmyslových hnojiv, zejména na specifická hnojiva pro jednotlivé druhy rostlin. Před exkurzí budou mít žáci zadány konkrétní úkoly pro 3 -4 členné skupiny. Cílem bude zaznamenat komerční názvy používaných hnojiv včetně procentického zastoupení živin a určení pro skupinu rostlin. Na základě takto zjištěných údajů a s využitím vlastních fotografií zpracují žáci vlastní skupinový poster – plakát. Do závěrečného zpracování lze využít i informace z Internetu. Zapojení jednotlivých žáků do skupinové práce bude průběžně hodnoceno.
Doporučuje se zařazení do 1. ročníku oboru H a E. Modul vychází z obsahového okruhu v RVP Základy zahradnické produkce.
V průběhu teoretické výuky budou využity zejména ústní metody průběžného hodnocení, jejichž smyslem je poskytovat žákovi zpětnou vazbu. Jedná se zejména cílené dotazy v rámci frontální výuky se slovním hodnocením žáků, sledováním činnosti žáků při zpracování posteru apod. Pro písemné ověření úrovně získaných odborných kompetencí bude využit pracovní list.
Tato ověřování mají pouze informační charakter zpětné vazby samotnému žákovi, nebudou použita při závěrečném hodnocení prospěchu žáka.
Závěrečné hodnocení modulu bude u níže uvedených kritérií provedeno ústní metodou a hodnoceno známkou.
Kritéria k výsledku učení
Žák samostatně a věcně popíše základní principy příjmu živin rostlinou, rozčlení jednotlivé skupiny hnojiv s uvedením nejpoužívanějších druhů. Ve vyjadřování je logický, vyjadřuje se jazykově správně, jeho projev je kultivovaný.
Hodnocení: výborně
Žák popíše základní principy příjmu živin rostlinou, rozčlení jednotlivé skupiny hnojiv s uvedením nejpoužívanějších druhů. Ve vyjadřování je logický.
Hodnocení: chvalitebně
Žák popisuje způsob příjmu živin s dílčími nedostatky a nepřesnostmi, při svém popisu je neustále veden učitelem, jeho projev je nejistý.
Hodnocení: dobře
Žák se dopouští řady chyb v zákonitostech příjmu i uvádění hnojiv, kde má značné mezery, nevyjadřuje se přesně.
Hodnocení: dostatečně
Kritéria k výsledku učení
Žák samostatně, věcně správně popisuje možnost použití průmyslových a statkových hnojiv v zahradnictví, přehledně uvádí i jejich kladný či záporný vliv na vlastnosti půdy a možné dopady na životní prostředí. Ve vyjadřování je logický, vyjadřuje se jazykově správně, jeho projev je kultivovaný.
Hodnocení: výborně
Žák popisuje možnost použití průmyslových a statkových hnojiv v zahradnictví, přehledně uvádí i jejich kladný či záporný vliv na vlastnosti půdy a možné dopady na životní prostředí. Ve vyjadřování je logický.
Hodnocení: chvalitebně
Žák popisuje použití hnojiv s drobnými nepřesnostmi, nedostatky ve výčtu a možnostech použití, při projevu je částečně veden učitelem, ve výkladu je nejistý
Hodnocení: dobře
Žák popisuje možnosti použití hnojiv se značnými potížemi, za neustálé pomoci učitele, dopouští se četných nepřesností a chyb.
Hodnocení: dostatečně
Výsledná známka modulu je dána aritmetickým průměrem hodnocení obou kritérií, u nichž však vždy musí být známka nejméně dostatečný.
HLUŠEK, Jaroslav, Rostislav RICHTER a Pavel RYANT. Výživa a hnojení zahradních plodin. Praha: Zemědělec, 2002. ISBN 80-902413-5-2.
VANĚK, Václav. Výživa zahradních rostlin. Praha: Academia, 2012. ISBN 9788020021472.
OV RVP - Odborné vzdělávání ve vztahu k RVP
Materiál vznikl v rámci projektu Modernizace odborného vzdělávání (MOV), který byl spolufinancován z Evropských strukturálních a investičních fondů a jehož realizaci zajišťoval Národní pedagogický institut České republiky. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Jan Šenk. Creative Commons CC BY SA 4.0 – Uveďte původ – Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní.